Liberation: TÜRKİYE'DE DEPREM... DSÖ, AVRUPA İÇİN "YÜZYILIN EN KÖTÜ DOĞAL AFETİNE" ÜZÜLÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salı günü, Türkiye’nin güneydoğusunu ve Suriye’nin kuzeyini yerle bir eden depremi, şu anda 35 bini aşan ölü sayısıyla kendi Avrupa bölgesindeki bir ülkeyi etkileyen “yüzyılın en kötü doğal afeti” olarak niteledi.DSÖ’nün Avrupa Bölge Müdürü Hans Kluge düzenlediği basın toplantısında, “DSÖ Avrupa Bölgesi’nde yüzyılın en kötü doğal afetine tanık oluyoruz ve halen daha onun büyüklüğünü ölçüyoruz.” dedi.

İnternet üzerinden düzenlediği basın toplantısında Kluge, “Gerçek maliyeti henüz bilinmiyor. Toparlanmak ve iyileşmek zaman ve muazzam çaba gerektirecek.” diye vurguladı. Salı günü öğle saatlerinde ölü sayısı 35.662’ye ulaşıyordu (yerel kaynaklara göre Türkiye’de 31.974 ve Suriye’de 3.688 ölü) ve Birleşmiş Milletler yetkilisine göre “muhtemelen daha da artacak”.

Birleşmiş Milletler yetkilisi, Türkiye ve Suriye’de yaklaşık 26 milyon kişinin “insani yardıma ihtiyacı olduğunu” hatırlattı. Üç uçak ve 400 bin kişilik tıbbi ekipmanla acil tıbbi dağıtım, DSÖ Avrupa’nın 75 yıllık tarihinin en büyüğü. Kuruluşun Avrupa Bölgesi, Türkiye dahil 53 ülkeyi kapsıyor. Suriye, DSÖ Doğu Akdeniz Bölgesi’nin bir parçası. (AHÇ)(EML) (14.02.2023)

https://www.liberation.fr/international/seismes-en-turquie-et-en-syrie-le-pire-desastre-naturel-en-un-siecle-selon-loms-plus-de-7-millions-denfants-affectes-20230214_3Q5IZKF2WVGUXDOWL4HQHUQPLE/