HAYATINI KAYBEDENLER BELKİ 15 BİNİ GEÇECEK

Dün sabah Türkiye’yi vuran “ikiz kıyamet”, sismologları ve Atina’yı alarm’a geçirdi. Uzmanların yanıtlaması istenen soru, geçtiğimiz saatlerde -richter ölçeğine göre 7,8 ve 7,7 büyüklüğündeki iki büyük depreme ek olarak onlarca artçı sarsıntı sağlayan- Doğu Anadolu fayının aktif olup olmadığı ve ne ölçüde Yunan alanını etkileyebilecek olduğudur.

Son olarak can kayıplarının 15 bini geçeceğinden korktuğunu ve bunun nedeninin Türkiye’nin yanı sıra Suriye’nin de etkilenmesi olduğunu ifade ediyor. “Orada, sanki nükleer bomba atılmış gibi bütün köyler yerle bir olmuş.” diye bitiriyor sözlerini.

Sismoloji profesörü Gerasimos Papadopulos, “Bugünün büyük depremleri Türkiye’nin güneyinde yer alan ve Suriye sınırında kıvrılan (Suriye, Lübnan ve İsrail’de bulunan) Doğu Anadolu fayı üzerinde meydana geldi. Büyük boyutlu ve çok aktif, dünyanın en büyük faylarından biridir. Geçmişte benzer büyüklükte depremlerin ve aynı sayıda ölümlerin olmasının nedeni budur.” şeklinde açıklıyor.

https://www.skai.gr/news/greece/tselentis-fovamai-oti-ta-thymata-stin-tourkia-tha-kseperasoun-ta-1000

TÜRKİYE-SURİYE DEPREMİ… SİNOLAKİS, ON BİNLERCE ÖLÜ, BİNLERCE YARALI VE YÜZ BİN EVSİZ OLACAĞI DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNUYOR

Ulusal İklim Değişikliği Komitesi Başkanı Kostas Sinolakis, yaptığı açıklamada Türkiye’deki iki şiddetli depremle ilgili şunları söyledi: “On binlerce ölü olacağından çok korkuyorum. 6,5 ve üzeri büyüklükte artçı sarsıntılar olacak. Binlerce yaralı ve 100 binlerce evsiz olacak.

Bu gerçekten çok büyük bir insani felaket ve ilk günlerde erken davranmak için, en önemli şeyin kurtarılabilecek, hala hayatta olan ve enkazdan dolayı hayatını kaybetmeden olabildiğince çok insanı kurtarmak olduğunu göstermek için dünyanın her yerinden EMAK birimlerine ihtiyaç var.”(HY)(KNC)

https://www.tribune.gr/world/news/article/845630/seismos-toyrkia-syria-dekades-chiliades-nekroys-chiliades-traymaties-kai-100-000-astegoys-ektima-o-synolakis.html

CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN, YUNAN KATHİMERİNİ GAZETESİNİN SORULARINI YANITLADI:

“Devletimiz var gücüyle depremzedelerin yaralarını sarıyor. Vatandaşlarımız da AFAD başta olmak üzere yardım faaliyetlerinde bulunan kurumlara maddi ve ayni desteklerini esirgemiyor. Gerçekten de Türkiye’nin devleti ve milletiyle birliğini, bütünlüğünü bu zor dönemde açıkça ortaya koyduk. Şu anda hükümetimizin vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak ve depremden etkilenen şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak dışında bir önceliği bulunmuyor”

“(Seçimlerin ertelenmesi) Bizim böyle bir gündemimiz yok. Şu anda bir numaralı önceliğimiz yaraları bir an önce sarmak. Elbette acımız büyük. Fakat devlet-millet birlikteliğiyle bu zor günleri de aşacağız.”

“Daha önce yaşanan afetlerde vatandaşımızı nasıl mağdur etmediysek bugün de yaraları gecikmeden saracağız. Vatandaşlarımızı güvenli ve kaliteli barınma alanlarına kavuşturacağız.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yunanistan’ın önde gazetelerinden Kathimerini’nin Türkiye’de 11 ili etkileyen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem afetiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Türkiye’de 1939 yılından beri yaşanan en büyük iki depremin yaklaşık dokuz saat arayla yaşandığını, ülkenin iki çok büyük depremle sarsıldığını anlatan Altun, “Bu depremlerin ikisi de 1999’da Marmara bölgesinde yaşadığımız depremden daha büyüktü. Üstelik on bir ilimiz ayrı ayrı bu durumdan etkilendi. Milletimiz de yaşanan bu depremleri ‘asrın felaketi’ olarak adlandırdı.”dedi.

Bu süreçte arama-kurtarma personelinden güvenlik güçlerine ve sağlıkçılara kadar herkesin insanüstü bir çaba gösterdiğinin altını çizen Altun, “Ancak hem yaşanan afetin boyutunu hem de ilk andan itibaren sahada hayat kurtaranların emek ve fedakârlığını gözardı etmek isteyenler var. Devletimiz var gücüyle depremzedelerin yaralarını sarıyor. Vatandaşlarımız da AFAD başta olmak üzere yardım faaliyetlerinde bulunan kurumlara maddi ve ayni desteklerini esirgemiyor. Gerçekten de Türkiye’nin devleti ve milletiyle birliğini, bütünlüğünü bu zor dönemde açıkça ortaya koyduk.Şu anda hükümetimizin vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak ve depremden etkilenen şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak dışında bir önceliği bulunmuyor.”ifadelerini kullandı.

 -“Şu anda birinci önceliğimiz yaraları bir an önce sarmak”

Türkiye’de seçimlerin ertelenmesi konusunun gündemde olup olmadığının sorulması üzerine Altun, “Bizim böyle bir gündemimiz yok. Şu anda bir numaralı önceliğimiz yaraları bir an önce sarmak. Depremde kaybettiklerimiz ve yaralılarımız var. Tek derdimiz yaralılara, yakınlarını kaybedenlere, depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza devletin şefkatli elini uzatmak. Elbette acımız büyük. Fakat devlet-millet birlikteliğiyle bu zor günleri de aşacağız.”yanıtını verdi.

-“Twitter’da sahte ihbar yapıldığını tespit ettik”

Arama kurtarma sürecinde Twitter’ἰn çalışmaması ya da ağır çalışması tartışmalarının hatırlatılması üzerine Altun, son yıllarda dezenformasyonla mücadelenin, yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada öncelikli bir mesele haline geldiğinin altını çizdi.

Bu kapsamda Twitter gibi küresel şirketlerin devletlerle nasıl bir ilişki kurması gerektiğinin de tartışıldığına dikkati çeken Altun, depremin ardından sosyal medya üzerinden birçok sahte ihbar yapıldığını tespit ettiklerini belirtti.

Altun, “Bunun kasıtlı olup olmadığını veya arama-kurtarma çalışmalarını sabote etmek isteyen iç ve dış unsurlarca mı yapıldığını soruşturuyoruz. Dolayısıyla idari bir karar alındı. Twitter da endişelerimizi anladığını söyledi ve somut adımlar atarak kaygılarımızı giderdi. Zaten birkaç saat sonra da kısıtlamalar kaldırıldı.” dedi.

 “Vatandaşlarımızı güvenli ve kaliteli barınma alanlarına kavuşturacağız.”

“Deprem bölgelerinde Mart ayında yeniden bina inşaatların başlamasının söyleniyor. Bu bir realist vaat mi?” şeklindeki soru üzerine de Altun şunları kaydetti:

“Kesinlikle gerçekçi bir hedeftir; çünkü Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir. Ciddi bir kapasiteye sahiptir. Nitekim dünyanın dört bir yanında güvenli binalar inşa eden, dev projelere imza atan bir ülkeden bahsediyoruz. En önemlisi de Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımız gibi güçlü bir lidere sahiptir. Maalesef hükümetin attığı her adımı eleştirmeyi siyaset veya entelektüelite zannedenler var. Bizim bunların her eleştirisine cevap vererek kaybedecek vaktimiz yok. Daha önce yaşanan afetlerde vatandaşımızı nasıl mağdur etmediysek bugün de yaraları gecikmeden saracağız. Vatandaşlarımızı güvenli ve kaliteli barınma alanlarına kavuşturacağız.”

“Türk milleti kendisine uzatılan dost elini hiçbir zaman havada bırakmamıştır”

Yunanistan’ın ilk andan itibaren hem destek mesajı yayınladığını hem de arama kurtarma ekibi çalışmalara katıldığının hatırlatarak, bunun Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinde ”yeni bir sayfa” açıp açmayacağının sorulması üzerine, Türkiye’nin ilk büyük depremin ardından derhal uluslararası yardım çağrısında bulunduğunu ve bu kapsamda onlarca ülkeden arama-kurtarma ekipleri Türkiye’ye geldiğini hatırlattı.

Bunların arasında Yunanistan’ın da bulunduğuna işaret eden Altun, “Elbette Yunanistan’a ve destek veren tüm ülkelere müteşekkiriz. Yunanistan’la ilişkilerimiz konusunda şunu söyleyebilirim: Biz tüm komşularımızla her zaman iyi ilişkilere sahip olmak isteriz. Devletler arasında zaman zaman anlaşmazlıklar olması da doğaldır. Bu anlaşmazlıkları, uluslararası hukuka uygun olarak, anlamlı ve samimi diyalog ve hakkaniyet zemininde çözmemiz gerekir. Türk milleti kendisine uzatılan dost elini hiçbir zaman havada bırakmamıştır.” şeklinde konuştu.