Dünyayı Sallayan Deprem

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de meydana gelen korkunç deprem tüm dünyayı sarstı. Uzmanlar, Türkiye’nin sismik bir bölgede yer aldığına inanıyor, bu nedenle bu ülkede sık sık depremler oluyor. Moskova Devlet Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Sismolog Anna Lyusina, Türkiye’nin güneydoğusundaki şiddetli depremin yer kabuğu bölgesinde normları aşan gerilme nedeniyle meydana geldiğini söyledi.

https://yuz.uz/news/dunyoni-larzaga-solgan-zilzila

Türkiye'deki Depremin Gücü, Patlayan 500 Atom Bombasına Benzetildi.

Hasar miktarı 4 milyar doları aştı. Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Risk Minimizasyonu Daire Başkanı Orhan Tatar, yaklaşık 2 dakika süren depremin büyük yıkıma yol açtığını kaydederek “6 Şubat’ta meydana gelen iki depremi analiz ediyoruz. İlk şiddetli depremin süresi 65 saniyedir. İkinci depremin yıkıcı etkisi 45 saniyeydi. İki depremin açığa çıkardığı enerji 500 atom bombasının enerjisine eşit oldu” ifadelerini kullandı.

https://kun.uz/news/2023/02/11/turkiyadagi-zilzila-kuchi-500-ta-atom-bombasi-portlashi-bilan-taqqoslandi

Kanadalı Bir Sismolog, Türkiye'deki Depremleri Karadaki En Büyük Depremlerden Biri Olarak Nitelendirdi.

Kanadalı Bir Sismolog, Türkiye’deki Depremleri Karadaki En Büyük Depremlerden Biri Olarak Nitelendirdi. Kanada’nın British Columbia eyaletindeki Victoria Üniversitesi’nde sismolog Prof. Dr. Edwin Nissen, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda, “Türkiye’de son zamanlarda meydana gelen depremler, dünyada şimdiye kadar kaydedilen en büyük kara depremleri arasındadır. Bu depremler şimdiye kadar kaydedilen en güçlü beş veya on kıta depremi arasındadır. Onları bu kadar ölümcül yapan şey, Türkiye’nin yoğun nüfuslu bir bölgesindeki ölçek ve konum kombinasyonudur” ifadelerini kullandı.

https://aniq.uz/yangiliklar/kanadalik-seysmolog-turkiyadagi-zilzilalarni-quruqlikdagi-eng-yirik-zilzilalardan-biri-deb-atadi