TÜRKİYE… ÇOK GÜÇLÜ BİR DEPREM GAZİANTEP’İ VURDU… BİNALAR YIKILDI VE KAYIPLAR VAR

“7,8 büyüklüğünde bir deprem bu sabah Türkiye’nin güneyini vurdu. Deprem binaların yıkılmasına ve sayısı belli olmayan kayıplara neden oldu. Merkez üssü -iki milyonun üzerinde nüfusa sahip bir şehir olan- Gaziantep’e yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta olan çok güçlü deprem, saat 4.16’da gerçekleşti ve Suriye ve Lübnan’da da hissedildi. Yerel makamlar, hem Gaziantep’te hem de yakın merkezler olan Diyarbakır ile Malatya’da onlarca binanın yıkıldığını bildirdiler. Şu anki kurban sayısı 17. AFAD en üst düzey acil durum ilan etti ve tüm kurtarma hizmetlerini seferber etti.”

https://www.agenzianova.com/a/63e0801b3324f3.24499544/4237510/2023-02-06/turchia-violentissimo-terremoto-colpisce-gaziantep-si-registrano-crolli-e-dispersi

TÜRKİYE İLE SURİYE ARASINDA GÜÇLÜ DEPREM… EN AZ 95 ÖLÜ

Gece 7,9 Büyüklüğünde Deprem. İtalyan Kıyıları İçin Tsunami Alarmı Verildi–

“Gece yerel saatle 4.17’de Türkiye’nin güneyinde -Suriye sınırı yakınında- 7,9 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

İtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü ile ABD Jeolojik Etüt Servisinin verilerine göre depremin merkez üssü 25 metre derinlikte ayrıca depremin odak noktası yaklaşık 25 km derinlikte ve merkez üssü Gaziantep ilinde. Türkiye’de en az 53 kişi, Suriye’nin kuzeyinde ise en az 42 kişinin öldüğü bildirildi.

Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsünün (INGV) Tsunami Alarm Merkezi (CAT) tarafından hazırlanan verilere dayanarak Sivil Koruma Dairesi, merkez üssü Türkiye ile Suriye arasında olan depremin ardından İtalya kıyılarına ulaşan olası tsunami dalgaları için bir uyarı yayımladı.”

https://www.ansa.it/sito/notizie/topnews/2023/02/06/sisma-in-turchia-almeno-95-i-morti-vittime-anche-in-siria_3de0a0df-4e16-4459-a885-5788bcba3878.html

“Kendini sosyal felakete adamış Nuovi Orizzonti Topluluğunun kurucusu ve Başkanı, çok sayıda çok satan kitabın yazarı, İtalyan yazar Chiara Amirante “Nuovi Orizzonti (Yeni Ufuklar), bu saatlerde korkunç bir trajedi yaşayan tüm Türkiye ve Suriye halkına yakınlığını ifade ediyor.” dedi.

Amirante, “Amatrice’inkinden bin kat daha büyük, 7,8 büyüklüğünde çok güçlü bir deprem bütün bir topluluğu vurdu. Topluluğumuz kurbanlar, aile üyeleri, yaralılar ve bu dramatik gerçeğin sonuçları için dua ediyor ve kalbi kırık bir şekilde onların yanında. Bu kadar farklı kültürleri birleştirebilen bu dirençli insanların gücünün bu önemli zorlukla başa çıkmasını umuyoruz. Birbirimize sevgiyle sarılıyoruz.” dedi.”

https://www.askanews.it/cultura/2023/02/06/comunit%c3%a0-nuovi-orizzonti-vicinanza-a-popolo-della-turchia-pn_20230206_00248/

DEPREM BİLİMCİ: TÜRKİYE’DEKİ DEPREM EN KÖTÜ SENARYO

Büyüklüğü ve Konumu Nedeniyle Çok Sayıda Artçı Deprem Bekleniyordu–

“Her saat artan yüzlerce ölü ve binlerce yaralı. Londra’daki University College’da sismolog Stephen Hicks’e göre, Depremin yoğunluğu ve yüzeye yakın merkez üssü nedeniyle Türkiye’nin orta-güneyini ve sınır komşusu Suriye’yi vuran güçlü depremler “en kötü durum senaryolarından” birini temsil ediyor.

Hicks, “Bu durumda Türkiye için elimizde bir tür en kötü durum senaryosu var: 7,8 büyüklüğünde çok büyük bir deprem ama aynı zamanda çok derinde değil, yüzeyin sadece 10 kilometre altında. Bu nedenle çok güçlü şoklara neden oluyor.”

Deprembilimci, “Türkiye, iki fay üzerinde bulunuyor. Kuzey Anadolu’daki fay, -İstanbul’un doğusunda- son on yılların en büyük depremlerinin çoğunun kaydedildiği bir bölge. Bir diğeri de Doğu Anadolu Fay Bölgesi ve bu deprem burada oldu. Tüm dünyada izleme için sismometreler yerleştirdiğimizden beri yani yaklaşık 1900’den beri burada hiç bu büyüklükte bir deprem olmadı ancak insanların geçmişte, yüzyıllar önce yaşadıkları ve hissettiklerinin tarihsel tanıklıklarına geri gidilirse, burada benzer büyüklükte depremlerin olduğuna dair kanıtlar var.” açıklamasını yaptı.

En güçlü sarsıntı olan 7,8’lik sarsıntıdan birkaç saat sonra yaşanan 7,5 büyüklüğündeki ikinci güçlü deprem için Hicks, “Biz buna ‘çifte’ diyoruz. Bu, aynı yer ve zamanda meydana gelen aynı büyüklükte bir depremdir. Oldukça benzersizler ama tamamen de benzersiz değiller. Onların okyanusların altında büyük tsunamilere neden olan büyük depremlerde meydana geldiklerini gördük. Etki açısından, kurtarma çabaları üzerinde yaratacağı doğrudan etki açısından, eşi benzeri görülmemiş bir durum. Yüz binlerce olmasa da onbinlerce artçı sarsıntı olacağını kesin olarak söyleyebiliriz. Umarız bunların çoğu küçüktür ve hasara yol açmaz, ne yazık ki hala büyük artçı sarsıntılar olma ihtimali var.” dedi.”

https://www.askanews.it/video/2023/02/06/sismologo-il-terremoto-in-turchia-%c3%a8-lo-scenario-peggiore-20230206_video_16403020/